JAMA Network Learning Pamphlet

کتابخانه مرکزی دانشکده علوم پزشکی لارستان
معرفی JAMA Network Learning

شبکه JAMA مجموعه از دوره های E-learning را با عنوان JN Learning ارائه می کند. از بخش   Learning این شبکه می توان با هدف افزایش اطلاعات در زمینه های مختلف علم پزشکی و یا جهت بدست آوردن Credit  در حوزه آموزش مداوم پزشکی (CME) استفاده نمود. بخشLearning  در JAMA Network  شامل سه قسمت اصلی است: CME، فایل های صوتی “Audio”و فایل های ویدئویی “.Video”

آموزش مداوم پزشکی (Continues Medical Education) “CME”

انجمن پزشکی امریکا توسط شورای اعتبارسنجی آموزش مداوم پزشکی امریکا، به منظور فراهم نمودن آموزش مداوم برای پزشکان به رسمیت شناخته می شود. با استفاده از بخش CME در JAMA Network کاربران می توانند آزمون هایی که برای مقالات مشخص از ژورنال های مختلف JAMA تهیه شده اند را پاسخ دهند. برای این منظور هر کاربر باید از بخش CME ، موضوع مورد نظر خود را براساس عنوان، گروه تخصصی و یا ژورنال مورد نظر برگزیند. سپس بر اساس CME هایی که بازیابی می شوند، یکی را انتخاب نموده و با مطالعه آن به سوالات مطرح شده پاسخ دهد.

برای تمامی کاربرانی که توسط دانشگاه ها و مراکز آموزشی ژورنالهای JAMA را اشتراک دارند، با ساختن حساب کاربری برای هر کاربر، سالانه ۷۲ فعالیت رایگان برای بدست آوردن Credit قابل دسترسی است که این فعالیتها به صورت Calendar Base بوده و باید در طی یکسال انجام گیرند. اگر به هر دلیل فرد نتواند هر ۷۲ فعالیت را در طی یکسال انجام دهد، برای سال جدید، مجددا ۷۲ فعالیت برای او تعریف می شود که می تواند آنها را به سرانجام برساند.

هر کاربر که بتواند به ۴۲ درصد سوالات مطرح شده در CME مورد نظر خود پاسخ صحیح دهد، Credit مربوط به آن فعالیت را دریافت خواهد کرد. تمامی این Credit ها زیر نظر American Medical Association تهیه می شود و به راحتی قابل پرینت کردن هستند.

فایل های صوتیAudio

در این بخش تعداد بسیار زیادی فایل صوتی ارزشمند با موضوع بحث های علمی پزشکی و همچنین مصاحبه هایی با نویسندگان مقالات بسیار معتبر ژورنال های JAMA ارائه می شود. این فایل های صوتی به موضوعات به روز و مهمی که در علم پزشکی وجود دارند، می پردازد. همچنین در این بخش هر کاربر می تواند تخصص خود را انتخاب نماید و پس از شنیدن CME هایی که با استفاده از فایل صوتی تهیه شده اند، به سوالات مطرح شده پاسخ دهد و با پاسخ گویی صحیح به ۴۲ درصد سوالات، Credit  مربوط به آن فعالیت را دریافت نماید.

فایل های ویدئوییVideo

در این بخش تعداد بسیار زیادی فایل ویدئویی فوق العاده حرفه ای توسط انجمن پزشکی امریکا برای مقاله های معتبری که در ژورنالهای JAMA به چاپ رسیده اند، تهیه شده است. این ویدئوها کمک بسیار زیادی به درک عمیق مقالات و همچنین فرآیند یادگیری می کنند. این مجموعه ی منحصر به فرد متدهای جدید معاینه، جراحی و یا مصاحبه های فوق العاده جذاب و مفیدی را ارائه می دهند که کاربران می توانند با دیدن آنها بیش از پیش بر اطلاعات خود بیافزایند.

موتور جستجوی JAMA با طراحی خلاقانه، به جای کلید واژه ها، مفاهیم را مورد جستجو قرار می دهد و در نتیجه بازیابی اطلاعات سریعتر و نتایج به موضوع دلخواه مرتبط تر است. همچنین دسترسی به JAMA Network  از طریق موبایل و تبلت نیز ممکن بوده و مطالب آن به راحتی قابل استفاده است.

ثبت نام در JAMA Network

جهت شروع ثبت نام بر روی گزینه Sign in در قسمت بالای صفحه اصلی JAMA Network به آدرس https://jamanetwork.com/ کلیک نموده و سپس بر روی گزینه Create and Account کلیک کنید.

در صفحه Create an Account اطلاعات حساب کاربری خود پس از طی مراحل زیر فعال نمایید:

  • در جعبه Username یک نام کاربری برای خود انتخاب کنید.
  • در جعبه First Name نام خود را وارد نموده و نام خانوادگی خود را در جعبه Last Name وارد نمایید.
  • آدرس ایمیل سازمانی خود را در قست Email Address وارد نموده و در قسمت Password و Confirm Password یک پسورد برای حساب کاربری JAMA تعریف نمایید.
  • در قسمت I am a United States based یکی از گزینه های Med Student، Resident، Physician، و یا گزینه Other را انتخاب نموده و سپس بر روی کلید Register کلیک کنید.
شروع فعالیت در JN Learning

جهت شروع کار با JN Learning، بر روی گزینه Sign in در صفحه اصلی JAMA Network کلیک نموده و با نام کاربری و پسورد تعریف شده خود در JAMA وارد شودید.

پس از ورود به JAMA، بر روی JN Learning در صفحه اصلی JAMA کلیک کنید.

در صفحه JN Learning، سه بخش مختلف شامل CME، فایل های صوتی “Audio”و فایل های ویدئویی “Video” را ملاحظه خواهید کرد. در هر قسمت با کلیک بر گزینه More CME، More Audio و More Video دسترسی به منابع آموزشی بیشتر فراهم می شود. به عنوان مثال با کلیک بر روی More Video صفحه زیر باز خواهد شد.

  1. با کلیک بر گزینه Save Search می توانید نتایج جستجوی خود را ذخیره نمایید.
  2. با کلیک بر For Credit ویدئوهایی که با مشاهده آن ها امکان دریافت گواهی CME فراهم شده را ملاحظه خواهید کرد.
  3. در قسمت Topic و Collection می توانید جستجوی خود را به یک موضوع و یا مجموعه خاص محدود نمایید.

با کلیک بر More CME امکان دسترسی به بیش از ۱۰۰۰ مجموعه آموزشی فراهم می شود.

در هر مجموعه آموزشی، فایل مقاله در قالب HTML و PDF ارائه شده است.

  1. فایل pdf مقاله را می توانید دانلود نمایید.
  2. در قسمت Read Article می توانید متن کامل مقاله را در قالب HTML مطالعه نمایید.
  3. پس از مطالعه فایل آموزشی با کلیک بر گزینه Take Quiz می توانید در آزمون آنلاین شرکت نمایید. پس از پایان هر آزمون، گواهی CME شرکت در آزمون صادر خواهد شد.